Auffrischungskurs: Methoden & Sprache

Auffrischungskurs: Methoden & Sprache

Wakacje powoli zbliżają się do końca i trzeba przygotować się na nowy rok szkolny. Pomoże mi w tym kurs dla nauczycieli, w którym od 16.08 mam możliwość uczestniczyć  w ramach programu Erasmus+. Kurs odbywa się w pięknym średniowiecznym mieście Regensburg. Celem kursu jest nie tylko rozwijanie kompetencji językowych, ale także odświeżenie znanych i wypróbowanie nowych metod pracy z uczniami. Wcielamy się w rolę uczniów i w sposób praktyczny możemy doświadczyć  stosowania ich na  naszych lekcjach. Na każdych zajęciach dyskutujemy ma ważne tematy dotyczące niemieckiego społeczeństwa. Porównujemy je także z podobnymi problemami w innych krajach. Na przykład rozmawialiśmy o cudzoziemcach w Niemczech, ich sytuacji, ale także wpływu ich kultury na niemiecką społeczność. Bardzo ciekawe były też zajęcia z realioznawstwa. Rozmawialiśmy między innymi o niemieckich produktach i ich historii. Dowiedzieliśmy się na przykład, że oryginalny herbatnik firmy Leibniz powinien mieć 52 ząbki, a w każdej paczce Haribo  jest więcej czerwonych misiów.

Pierwszy tydzień kursu minął szybko i owocnie. Otrzymałam wiele ciekawych impulsów do pracy z uczniami. Kolejne dni będą nie mniej interesujące i przyniosą z pewnością wiele nowych doświadczeń, którymi będę mogła podzielić się z uczniami urozmaicając tym samym moje lekcje.

Danuta Fertak