ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ Akcja „ŻONKILE”

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ Akcja „ŻONKILE”

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II Wojny Światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje coroczną akcję społeczno – edukacyjną „ Żonkile”. Akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania składał żółte kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Nasi Wolontariusze, jak w latach ubiegłych, przekazywali warszawiakom papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli.