Obchody Niepodległości

Prace  uczniów z okazji obchodów 100 lecia Niepodległości.

W dniu 9 listopada 2018 r odbyła się uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń. O godz. 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn Państwowy.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości klasy 2A, 2B uczestniczyły interaktywnej ekspozycji „labirynt niepodległości” oparty na konstrukcji labiryntu. Gra obejmowała najważniejsze wydarzenia z historii Polski okresu zaborów i walki o niepodległość.

W dniu 2 października 2018r odbył się Bieg Bohaterek Powstania Warszawskiego. Bieg jest formą uczczenia naszych patronek, ale również w tym roku znakomicie wpisuje się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Udział w biegu wzięło prawie 150 uczennic i uczniów gimnazjum i liceum. Bieg był krótki, bo niespełna kilometrowy, rywalizacja bardzo spokojna, bo przecież nie o miejsca w nim chodziło, a o uczczenie pamięci Dziewcząt Powstania Warszawskiego – kobiet, które bezpośrednio walczyły o Warszawę, które były sanitariuszkami, ale i matek, żon, które dzielnie znosiły upał, głód i śmierć najbliższych.

BOHATERKI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – DZIĘKUJEMY!!!

„Spotkania z Muzyką” w ramach obchodu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości muzycy Filharmonii Narodowej podczas 10 spotkań z naszymi uczniami w ciągu roku będą przedstawiać dorobek rodzimych kompozytorów, działających w XX i XXI wieku. W dniu dzisiejszym 21 września 2018r odbył się pierwszy koncert pt. Tryptyk Polski w którym uczestniczyli uczniowie gimnazjum i liceum.

100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze.
Fundacja Edukacyjna Siłaczka przeprowadzi w szkole warsztaty.

W ramach stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę klasy II naszej szkoły 12 czerwca obejrzały spektakl “Urodziny Marszałka” w Domu Kultury Włochy. Przedstawienie to przeniosło widza do roku 1919. Józef Piłsudski obchodził swoje 52. urodziny. Jego bliscy przygotowali z tej okazji przyjęcie. Przy stole spotkały się ważne postaci dla historii tamtego okresu – tworzenia się wolnej Polski w rok po odzyskaniu wolności. Nie zabrakło siostry Józefa, żony, adiutanta Wieniawy, czy Radziwiłła. Goście rozmawiali o problemach ówczesnej Polski, mówili o historii i wolności, ale też świętowali urodziny Józefa Piłsudskiego.

Niecodzienna forma spektaklu pozwoliła przybliżyć nam – uczniom ważne postaci historyczne, a także pokazała realia i atmosferę tamtych czasów (kostiumy, mundury wojskowe). Taka niekonwencjonalna lekcja historii będzie bardziej zapamiętana i skuteczniej przemawiająca do naszej wyobraźni. Lekcja historii poprowadzona w ten sposób z pewnością była bardziej przystępna dla młodzieży i mamy nadzieję, że spowoduje większe zainteresowanie historią naszego kraju.