Polsko-Niemiecka Wymiana ze szkołą LSH Marquartstein w Niemczech

Polsko-Niemiecka Wymiana ze szkołą LSH Marquartstein w Niemczech

Pierwsza część wymiany klasy 3E z naszą szkołą partnerską w niemieckim Marquartstein odbyła się w maju 2017 roku (25.04-01.05).

Najpierw niemieccy uczniowie odwiedzili Warszawę. Nasi goście przyjechali wieczorem i od razu zostali odebrani przez polskie rodziny. Następny dzień rozpoczął się zwiedzaniem naszej szkoły, potem podzielono się pracą nad projektami. Po południu poszliśmy wszyscy razem na kręgle i dobrze się bawiliśmy.

 

Przez kolejne dni zwiedzanie Warszawy (Stare Miasto i Zamek Królewski, Pałac Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik) przeplatało się z pracą nad projektami o podobieństwach i różnicach między oboma krajami. Na zakończenie zorganizowaliśmy razem z rodzicami w szkole wieczór pożegnalny, na którym mieszane polsko-niemieckie zespoły zaprezentowały wyniki pracy nad projektami. Spełniony został najważniejszy cel wymiany, czyli lepsze poznanie kultury swoich sąsiadów i zweryfikowanie, różnych niezbyt mądrych, stereotypów. Pożegnanie było bardzo serdeczne ale wiedzieliśmy, że już wkrótce się spotkamy…
Druga część wymiany odbyła się jesienią. 21 września w samym środku nocy wyruszyliśmy autokarem do położonej w Alpach bawarskiej miejscowości Marquartstein. Podróż była długa, ale po drodze znaleźliśmy trochę czasu, żeby zajrzeć do austriackiego miasta Linz.
Przyjechaliśmy po południu i od razu udaliśmy się do naszych kolegów. Część z nas mieszkała razem z niemieckimi uczniami w szkolnym internacie. Program wyjazdu był bardzo ciekawy. Oprócz zwiedzania szkoły oraz wizyty na lekcjach, uczniowie mieli okazję zwiedzić przepiękną alpejską okolicę szkoły. Rejs po ukrytym wśród
wysokich gór jeziorze Chiemsee, zwiedzanie zamku słynnego króla Bawarii Ludwika II, spacer po wyspie Fraueninsel i wycieczka po Salzburgu to tylko kilka z atrakcji tego wyjazdu.
Gospodarze przygotowali dla swoich gości indywidualne niespodzianki w czasie wolnych wieczorów i weekendu. Byliśmy w parku linowym a w niedzielę polscy i niemieccy mieszkańcy internatu wybrali się na wycieczkę do Eisriesenwelt. Jest to największa jaskinia lodowa świata mierząca 42 km długości, skrywająca wiele tajemnic: podziemne jeziora, lodowe formacje oraz sekretne zakamarki.
Podczas wymiany pracowaliśmy na naszymi projektami. W mieszanych grupach razem uczyliśmy się śpiewać niemieckich i polskich piosenek a potem profesjonalni tancerze pokazali nam ludowe bawarskie tańce. Wielkim powodzeniem cieszyła się „belgijka”, której nauczyliśmy naszych niemiecki

 

ch kolegów jeszcze w Warszawie.
Ostatni dzień skończył się tzw. “Polsko-Bawarskim wieczorem”, na którym zaprezentowaliśmy nasze tańce i piosenki niemieckim rodzicom. Moglibyśmy jeszcze długo świętować, ale następnego ranka musieliśmy już wracać do Warszawy. Pożegnanie przy autokarze było bardzo serdeczne i trwałoby dłużej, gdyby nie to, że przed nami była długa droga do domu.
Ta wymiana to była wspaniała okazja do tego, żeby zapoznać się z niemiecką kulturą, sprawdzić i poćwiczyć swój niemiecki. Przebywając i pracując razem nad projektami mieliśmy okazję zweryfikować swoją wiedzę na temat podobieństw i różnic między Polakami a Niemcami oraz stereotypami, które funkcjonują po obu stronach granicy.

Der deutsch-polnische Austausch mit der Schule LSH Marquartstein in Deutschland

Der erste Teil des Austausches der Klasse 3E mit unserer neuen Partnerschule LSH Marquartstein fand zwischen 24. April und 1. Mai 2017 statt. Zuerst haben die deutschen Schüler Warschau besucht. Unsere Gäste sind am Abend gekommen und gleich nach der Ankunft wurden sie von den polnischen Familien abgeholt. Am nächsten Tag haben sie unsere Schule besichtigt und den Unterricht besucht. Anschließend wurden die Projektaufgaben verteilt. Am Nachmittag haben wir gemeinsam gekegelt und viel Spaß gehabt.
In den nächsten Tagen haben die polnischen und deutschen Schüler gemeinsam an den Projekten über Ähnlichkeiten und Unterschiede zwischen den Nachbarländer gearbeitet und weiter unsere Stadt besichtigt (die Altstadt und das Königsschloss, das Museum des Warschauer Aufstandes, Zentrum der Wissenschaft „Kopernik“, der Kulturpalast).
Zum Schluss haben wir gemeinsam mit unseren Eltern ein Abschiedsfest vorbereitet, wo die gemischten deutsch-polnischen Teams ihre Projekte präsentiert haben. Unsere deutschen Gäste hatten die Gelegenheit einen Einblick in die polnische Kultur zu bekommen und die Vorurteile über Polen mit der Wirklichkeit zu vergleichen. Und wir konnten unsere Nachbarn besser kennen lernen. Damit wurde das wichtigste Ziel des Austausches erreicht. Der Abschied von den deutschen Schülerinnen war herzlich aber wir haben gewusst, wir treffen uns bald wieder…
Der zweite Teil des Austausches fand im Herbst statt. Am 21. September 2017 fuhren wir nach Marquartstein (eine kleine Stadt in den deutschen Alpen) los. Die Reise hat lange gedauert und unterwegs haben wir die Stadt Linz besichtigt. Wir sind am Nachmittag angekommen und wurden sofort von deutschen Familien abgeholt. Einige von uns haben gemeinsam mit deutschen Schülern in einem Schulinternat gewohnt.
Das Austauschprogramm war sehr interessant. Wir konnten die Schule besichtigen, den Unterricht besuchen und die schöne Gegend bewundern. Zu den zahlreichen Attraktionen des Austausches gehörten u.a. eine Schifffahrt auf dem schönem alpinen Chiemsee, die Besichtigung der Residenz des berühmten bayrischen Königs Ludwig II., ein Spaziergang auf der Fraueninsel und ein Ausflug nach Salzburg.
Außerdem haben unsere Gastgeber ein individuelles Programm für die polnischen Schüler vorbereitet. Wir waren in einem Kletterpark und am Sontag haben wir gemeinsam einen Ausflug nach Eisriesenwelt gemacht. Das ist die größte Felsenhöhle der Welt, die 42 km lang und sehr schön ist. Man kann dort unterirdische Seen, Eisformationen und versteckte Höhlen bewundern.
Wir haben auch an unseren Projekten gearbeitet. In den gemischten Gruppen haben wir deutsche und polni

 

sche Lieder gelernt und gesungen. Dann haben uns die professionellen Tanzlehrer die bayerischen Volkstänze beigebracht. Wir haben unseren deutschen Partner gezeigt, wie man „belgijka“ tanzt. Der Tanz hat allen sehr gut gefallen. Am Abend haben wir in Rahmen des „Bayrisch-Polnischen Abends“ unsere Lieder und Tänze den deutschen Eltern präsentiert.
Der Austausch war für uns eine gute Gelegenheit, einen Einblick in die deutsche Kultur zu gewinnen und unsere Sprachkenntnisse zu üben. Ein wichtiger Programmpunkt des Austausches war die gemeinsame deutsch-polnische Arbeit an Projekten. Dabei konnten wir uns besser kennen lernen und unsere Meinung über Ähnlichkeiten und Unterschiede zwischen den beiden Nationen korrigieren.