Pomoc polskim szkołom na Litwie

Pomoc polskim szkołom na Litwie

Przez kilkanaście lat nasze gimnazjum współpracuje z polskimi szkołami na Litwie za pośrednictwem Fundacji Na Obcej Ziemi. Współpraca ta polega na organizowaniu pomocy dla naszych

rodaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Pod swoją opieką mamy przedszkola i szkoły wszystkich poziomów. Opiekujemy się szczególnie szkołą w Pikieliszkach, która od paru lat walczy o przetrwanie, ponieważ władze litewskie za punkt honoru obrały sobie jej likwidację. Tak naprawdę funkcjonuje ona tylko i wyłącznie dzięki fundacji Państwa Poźlewiczów (których 3 synowie ukończyli nasze gimnazjum), a my ją wspieramy w działaniach. Poza tym pomagamy szkołom w Podbrzeziu, Niemenczynie, Niemieżu i przedszkolu w Mejszagole. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest zła, ludziom żyje się ciężko, a dodatkowo sytuacja Polaków i polskich szkół jest bardzo trudna, pomoc potrzebna jest w następujących obszarach:

  1. Zbiórka rzeczy różnych:

– artykuły biurowe – kleje, kredki, długopisy, zeszyty, papier ksero, farby, bloki….
– gry planszowe w dobrym stanie
– książki najlepiej polskich autorów, najlepiej lektury
2. Słodycze:))))))))))))
3. Ubrania w dobrym stanie
4. Telefony komórkowe, komputery, telewizory działające, w dobrym stanie
5. Pomoc finansowa

Jest możliwość wpłat dowolnych kwot na konto fundacji, które niebawem opublikuję. Na początku naszej współpracy organizowaliśmy również polsko-polską wymianę młodzieży. Chcieliśmy, aby nasi uczniowie zobaczyli jak żyją Polacy na Litwie, jakie są realia ich życia i jakie są potrzeby naszych rodaków. Z kolei wizyta uczniów szkół polskich na Litwie, miała na celu pokazanie naszej stolicy i kawałka Polski, ich Ojczyzny, którą tak słabo znają z widzenia, a tak mocno kochają.
Mamy nadzieję, że uda się wskrzesić tę sferę naszej działalności dla Polaków na Litwie.
W poprzednich akcjach, w listopadzie 2016, udało nam się zebrać prawie 3000 zł, dzięki loterii fantowej, kawiarenkom organizowanym przez klasy i dobrowolnym wpłatom rodziców.
W 2017 r., który jeszcze się przecież nie skończył zebraliśmy juz do tej pory 2500 zł, kilkadziesiąt paczek z książkami, 3 rowery, gry planszowe i całe mnóstwo innych rzeczy. Wszystkie te rzeczy były przekazane w 2016 r. szkołom polskim na Litwie, a pomoc ta na pewno przyczyniła się do poprawy warunków pracy i podniesienia poziomu w tych szkołach. Rzeczy ze zbiórek tegorocznych pojadą pod koniec września dużym transportem na Litwę. Jednak pomoc ta wciąż jest potrzebna i wciąż nasi rodacy na Litwie na nią czekają i liczą. Jak Państwo zapewne wiecie rząd litewski nie wspomaga działań polskich szkół, a wręcz je utrudnia.

Ruszamy z III edycją pomocy polskim szkołom na Litwie!!! O wszystkich akcjach i terminach będę informował na bieżąco.

Pozdrawiam!

Jacek Gotkowski