Projekt “Licealiści Dzieciom”

Projekt “Licealiści Dzieciom”

W czerwcu ośmiu uczniów naszej szkoły ukończyło innowacyjny projekt edukacyjny “Licealiści Dzieciom”. Projekt wywodzi się jeszcze z czasów naszego gimnazjum i na początku nosił nazwę “Twardziele w przedszkolu”. Projekt był wtedy przeprowadzony w przedszkolu dwujęzycznym “Ala ma kota” i zakończył się ogromnym sukcesem. 
 
W związku z tym, że pandemia uniemożliwiła nam przeprowadzenie tego projektu w przedszkolu, udało nam się znaleźć inne fantastyczne miejsce na mapie Warszawy, które było w stanie z nami współpracować w tych trudnych dla wszystkich czasach. Miejscem tym jest Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na ulicy Zamiany na Ursynowie. 
 
Nasz projekt zaczęliśmy od zapoznania się z dziećmi ze świetlicy – było to w maju zeszłego roku. Następnie we wrześniu odbyły się 2 szkolenia, które pomogły uczestnikom w usystematyzowaniu wiedzy na temat nauczania dzieci oraz poznaniu różnych metod i zabaw, które możemy stosować w trakcie uczenia języka angielskiego. Dzięki takiej wiedzy nasi uczniowie byli już w stanie samodzielnie zaplanować i przygotować konspekty swoich lekcji w języku angielskim dla dzieci ze świetlicy. Następnie przedstawiali konspekty lekcji opiekunce projektu – nauczycielce języka angielskiego Pani Annie Korzeb i po zatwierdzeniu prowadzili zajęcia w dwóch grupach wiekowych: albo w grupie młodszej, w której są 7-10-latki, albo w starszej –  z 7 i 8-klasistami. Zajęcia odbywały się cyklicznie od października. I mimo tego, że warunki były bardzo mało sprzyjające (bo albo my albo świetlica byliśmy co chwilę na kwarantannach albo izolacji), udało nam się cały projekt zakończyć. Nasi uczniowie przeprowadzili około dwudziestu lekcji dla dzieci ze świetlicy na ulicy Zamiany. 
 
W ramach podziękowania za danie nam możliwości przeprowadzenia projektu, wręczyliśmy dzieciom piłki do gry w  piłkę nożną, płyny do baniek mydlanych, zestawy do tworzenia bransoletek, a kierowniczce świetlicy oraz paniom tam pracującym pyszne słodkości. Tu z kolei chcielibyśmy serdecznie podziękować naszej Radzie Rodziców, która jak zawsze stanęła na wysokości zadania i umożliwiła nam zakup tych wszystkich rzeczy.
 
W trakcie trwania projektu usłyszałam mnóstwo przemiłych słów na temat uczniów  naszego liceum, którzy brali udział w projekcie, ale najważniejsze słowa padły na koniec (przy wręczaniu podziękowań): “Myślałyśmy, że nie ma już takiej młodzieży. Oni są po prostu niesamowici.”