Spotkanie z filozofem – Henrykiem Paprockim

Spotkanie z filozofem – Henrykiem Paprockim

            W poniedziałek 28.10.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Między filozofią a literaturą”. Tym razem w naszej szkole gościł dr Henryk Paprocki – filozof, teolog, wybitny znawca literatury rosyjskiej, autor wielu książek, w tym „Lew i mysz czyli tajemnica człowieka. Esej o bohaterach Dostojewskiego”.

            Dr H. Paprocki opowiedział nam o twórczości Fiodora Dostojewskiego, przedstawił klucz w jakim należy czytać jego dzieła oraz dokonał analizy charakterologicznej poszczególnych bohaterów powieści rosyjskiego pisarza. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji nie tylko o najbardziej znanej powieści „Zbrodnia i kara”, ale także o „Biesach”, „Idiocie”, „Wspomnieniach z martwego domu” czy „Graczu”. Z wszystkich tych dzieł wyłania się niesłychanie interesujący i głęboki obraz człowieka, który jest pełen sprzeczności i niepewności, obraz skomplikowanej psychiki ludzkiej, która stanowi główny temat dzieł Dostojewskiego.