Warsztaty „Mathfigs” w klasie 2Ds

Warsztaty „Mathfigs” w klasie 2Ds

W dniach 30 kwietnia oraz 14 maja br. w klasie 2Ds odbyły się zdalne warsztaty edukacji filmowej Mathfigs  w ramach projektu MatFizChem  pod patronatem Wydziału Chemii i Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Naszym gościem był mgr inż. Michał Zwierzyński z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

Zajęcia łączyły w sobie paradoksy matematyczne z animacjami klocków LEGO, wzbogaconymi kreatywnymi efektami świetlnymi oraz artystycznymi dodatkami w post-produkcji. Poznaliśmy między innymi paradoks Monty’ego Halla, paradoks tysiąca beczek, czy paradoks sióstr, a także zdaliśmy sobie sprawę z niebywałych prawdopodobieństw na przykładzie talii kart.

W drugiej części warsztatów dowiedzieliśmy się o paradoksach figur trójwymiarowych na wstędze Möbiusa i torusie. Korzystaliśmy z programu WolframAlpha, stworzonego przez jednego z najbardziej wyjątkowych matematyków dzisiejszych czasów – Stephen’a Wolfram’a. Pod koniec wykładu zagraliśmy też w grę w życie, polegającej na ewolucji komórek w modelu matematycznym, zwanym automatem komórkowym.

Celem warsztatów Mathfigs  jest przede wszystkim zachęcenie młodzieży licealnej do powiązania swojej przyszłości z przedmiotami ścisłymi, powszechnie uważanymi za nudne i wymagające, poprzez zastosowanie atrakcyjnej formy nauczania, zachęcającej uczniów do twórczego poszukiwania rozwiązań na interesujące problemy ze świata nauki.


~Julian Piechowski 2Ds