Wirtualny Spacer

Wirtualny Spacer

Klasy 2Bs i 2Ds wybrały się w ramach języka polskiego na wirtualny spacer po XIX-wiecznej, nieistniejącej już Warszawie. Przyglądaliśmy się stolicy w najbardziej warszawskiej powieści — „Lalce” B. Psusa. Zastanawialiśmy się:

  • Jak wyglądała Warszawa w II połowie XIX wieku?
  • Czy nadal możemy ją zobaczyć spacerując po stołecznych ulicach?
  • Gdzie w powieści mieszkał Wokulski, a gdzie Izabela Łęcka?
  • Dlaczego nie należało zapuszczać się na Powiśle?

 

Porównywaliśmy współczesne zdjęcia Warszawy z XIX-wiecznymi pocztówkami z miejsc ważnych dla powieści. Oglądaliśmy miasto, które w powieści przemierzał Stanisław Wokulski: eleganckie Aleje Ujazdowskie i Łazienki, warszawskie kościoły, hotele, ulice i place, a także żydowskie Nalewki czy dzielnicę biedoty rozciągającą się poniżej ulicy Karowej.

W części warsztatowej sami „spacerowaliśmy” po interaktywnej mapie przedwojennej Warszawy, oglądając filmy i szukając informacji i ciekawostek o stolicy.

https://hello-warsaw.pl/wycieczka/warszawa-w-lalce-boleslawa-prusa-zajecia-on-line/