Wycieczka 3Cn do Giżycka

Wycieczka 3Cn do Giżycka

Last Friday, our class 3Cn returned from their integration trip to Giżycko. On the first day, we were met by our guide and learned about the story of the Wolfs Liar, a compound of German bunkers from the times of World War II. Later in the evening, The class split into two teams, and competed with each other during field games, and finished the evening around a campfire. Our second day was spent wandering around Giżycko, visiting the Boyen Fortress, Water Tower, and the port of Giżycko. In the evening, the class had the chance to check their knowledge of the places we had visited with a quiz. We spent our final day having fun in an aqua park, going zip-lining on a rope course high in the trees, and tested our shooting skills by trying out paintball.

W piątek klasa 3Cn wróciła ze swojego wyjazdu integracyjnego do Giżycka. Pierwszego dnia poznaliśmy historię Wilczego Szańca – niemieckiej kryjówki z czasów II Wojny Światowej. Wieczorem podzieliliśmy się na dwie drużyny i rywalizowaliśmy ze sobą podczas gry terenowej, która zakończyła się wspólnym ogniskiem. Drugiego dnia spacerowaliśmy po Giżycku zwiedzając Twierdzę Boyen, Wieżę Ciśnień i port. Stamtąd popłynęliśmy w rejs po jeziorze Niegocin. Na koniec dnia mieliśmy okazję sprawdzić swoją wiedzę o odwiedzonych miejscach podczas quizu z nagrodami. Ostatni dzień spędziliśmy w aquaparku, parku linowym i grając w paintball.