Wiosenna Szkoła Humanistyczna 2019

Uczniowie naszej szkoły w ramach Wiosennej Szkoły Humanistycznej udali się na Podlasie, by zapoznać się z wielokulturowością tego regionu. Podlasie to kraina styku kultur, religii oraz narodowości. Spotkamy się tu z kulturą białoruską, tatarską, ukraińską oraz żydowską. Wielokulturowość Podlasia czyni z tego regionu miejsce niezwykle ciekawe i inspirujące.

2017r. Klasy humanistyczne w ramach Wiosennej Szkoły Humanistycznej   wyjechały do Łodzi na warsztaty filmowe. Każda klasa miała nieco inny program zajęć dostosowany do wieku i potrzeb uczniów. Podczas pobytu było zwiedzanie Szkoły Filmowej i Muzeum Animacji Se-ma-For, filmowa gra miejska, spacer szlakiem planów filmowych oraz to, co najciekawsze warsztaty z animacji poklatkowej i kręcenie własnego filmu dokumentalnego. Uczniowie mogli dodatkowo obejrzeć i przeanalizować ostatni film A.Wajdy „Powidoki”. Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody wyjazd można uznać za wyjątkowo udany.

Dnia 24.09.2019 dwie klasy drugie e oraz c udały się na szkołę matematyczną do Wrocławia.
Po lekcjach pojechaliśmy na dworzec centralny, gdzie wsiedliśmy w pociąg. Podczas podróży nie zabrakło nam atrakcji, gdyż rozwiązywalismy test z matematyki ;). Po przyjeździe zakwaterowaliśmy się w ślicznyn hostelu, by po chwili móc udać się na romantyczny spacer po Wrocławiu. Zjedliśmy kolację w ekskluzywnych restauracjach, następnie udaliśmy się na miejsce naszego noclegu, by móc nabrać siły na kolejny dzień.

Jesienna Szkoła Matematyczna – Dzień 2

Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od śniadania o 8 rano.
O 8:30 wyruszyliśmy do Muzeum Zajezdni, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii Wrocławia oraz polskiej matematyki.
Po zwiedzaniu udaliśmy się na Uniwersytet Wrocławski gdzie zjedliśmy obiad, a po nim poszliśmy na pierwszy z trzech zaplanowanych wykładów. Dotyczył on języka matematyki i zasad logiki. Na drugim rozmawialiśmy o słynnych matematykach i ich historii. Ostatni z nich nauczył nas pisania i rozwiązywania szyfrów. Ta umiejętność przyda nam się w jutrzejszej grze miejskiej….

Jesienna Szkoła Matematyczna – Dzień 3

Dzisiaj Wrocław zwiedzaliśmy,
zabawy przy tym wiele mieliśmy.
Krasnali mnogość nas zaskoczyła,
a piękna starówka zachwyciła.
Miasto spotkań to właściwe określenie,
spacerując znajdziesz tu natchnienie.
Uczelnie zapewniają ciekawe wykłady,
ale mam radości napady.
Wrocław szczerze polecamy,
gdy na gorącą kawę czekamy.

Jesienna Szkoła Matematyczna – Dzień 4

W ostatni dzień naszej wycieczki wstaliśmy wcześniej niż zwykle żeby się spakować i zjeść śniadanie. O 8:45 udaliśmy się z walizkami na ostatni wykład na Uniwersytecie Wrocławskim, o liczbach Fibonacciego. Po wykładzie zjedliśmy obiad i pojechaliśmy tramwajem na dworzec. Wyruszyliśmy w podróż powrotną do Warszawy,sprawdzając swoje umiejętności, których nauczyliśmy się na wyjeździe.

2018r. Zimowa Szkoła Matematyczna  licealna rozpoczęta. Pociąg + zadania – tak to się zaczęło. Dojechaliśmy do Wrocławia, który przywitał nas wyjątkową atmosferą, którą mogliśmy poczuć podczas spacerów każdego dnia. Wykłady prowadzone przez kadrę akademicką Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego obudziły w nas matematyczną pasję 😉 Teraz już wiemy jak podejmować dobre decyzje i nie są nam straszne żadne izomorfizmy, dla nas „Matematyka (jest) Bez Granic”.

Zimowa Szkoła Matematyczna II

8 stycznia 2018r. o świcie grupa młodych matematyków z klas 2B i 2E wyjechała do Sromowców Wyżnych, by wziąć udział w Zimowej Szkole Matematycznej(ZSM). Wszyscy uczniowie byli bardzo podekscytowani, gdyż czekali na wycieczkę przez cały rok.

Wyjazd rozpoczął się niezwykle intensywnie – tuż po zakwaterowaniu na uczestników czekał test poziomujący, a następnie pierwsze wykłady prowadzone przez starszych uczniów. Przez kilka kolejnych dni wszyscy poszerzyli swoją wiedzę matematyczną – trygonometria, planimetria i kombinatoryka nie brzmią już obco i strasznie. I oczywiście największa atrakcja – mecz matematyczny. Rywalizacja odbywała się na bardzo wysokim poziomie, wszyscy dawali z siebie sto procent, ponieważ każdej drużynie zależało na zwycięstwie.

Ale ZSM to, jak sama nazwa wskazuje, także zimowa szkoła, nie tylko matematyczna (choć w większościJ). Narty, snowboard – och, ciężko było opuszczać stok w Jurgowie… Na tych uczniów, którzy nie brali udziału w białym szaleństwie, czekały rozmaite wycieczki – zwiedzanie pobliskiego zamku, spacer po Białce Tatrzańskiej.

Z wyjazdu wszyscy wrócili wypoczęci, zadowoleni, pełni pozytywnej energii. Nie pozostało nic innego, jak odliczać dni do kolejnego ZSM-u!

Matexy CLV LO