Wymiana klasy 2d z Gymnasium Odenkirchen Mönchengladbach

Wymiana klasy 2d z Gymnasium Odenkirchen Mönchengladbach

W dniach 3-10 października 2018 r. uczniowie klasy 2d przebywali w Mönchengladbach w ramach cyklicznej wymiany uczniów naszej szkoły z uczniami Gymnasium Odenkirchen w tym mieście.
Nasz pobyt w Nadrenii Westfalii rozpoczęliśmy od krótkiej wizyty w szkole, gdzie obserwowaliśmy wybrane lekcje z udziałem partnerów wymiany np. lekcje pedagogiki, języka niemieckiego czy matematyki. Następnym punktem programu było zwiedzanie Mönchengladbach.
W kolejnym dniu udaliśmy się do Düsseldorfu. Tutaj w muzeum sztuki nowoczesnej Kunstsammlung K21 mieliśmy okazję „wędrować” po niezwykłej stalowej instalacji, która okazała się jednym z dzieł sztuki tego muzeum. Popołudnie spędziliśmy spacerując uliczkami Starego Miasta oraz bulwarami nad Renem.
Kolejnym miastem, które mieliśmy okazję odwiedzić był Akwizgran (Aachen), gdzie zachwyciła nas przepiękna katedra, miejsce koronacji królów niemieckich. Niezapomniane wrażenie pozostawiły również malownicze kamienice i wąskie uliczki Starego Miasta. W weekend, gdy program organizowali nasi gospodarze wielu z nas zwiedziło Kolonię, wybrało się do Holandii, na kręgle lub na spacer po okolicznych zamkach.
Ponadto uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych oraz tradycyjnie pracowaliśmy w grupach mieszanych nad projektami o tematyce polsko-niemieckiej. Pobyt w bardzo gościnnych rodzinach niemieckich uczniów wymiany był dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem, nie tylko językowym.
Teraz czekamy na rewizytę nowo poznanych koleżanek i kolegów w Warszawie w maju 2019 roku.
Naszą wymianę, jak od wielu już lat, wsparła finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.