Wymiana w Klasie 2D

Wymiana w Klasie 2D

W dniach od 16  do 22 maja br. klasa 2d w ramach drugiej części wymiany gościła uczniów Gymnasium Odenkirchen w Mönchengladbach, u których spędziliśmy tydzień w październiku ubiegłego roku.

Pierwszego dnia pokazaliśmy gościom nasze miasto „ w pigułce”. Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem w języku niemieckim rozpoczęliśmy  krótkim spacerem po Łazienkach Królewskich w wiosennej odsłonie, pełnych kwitnących krzewów i kwiatów.

W czasie autokarowego przejazdu przez Warszawę pokazaliśmy naszym kolegom z Niemiec panoramę Starego Miasta od strony Wisły, Stadion Narodowy, Most Świętokrzyski , bulwary Wiślane oraz symbole tragicznej historii – dawny Umschlagplatz i Pomnik Bohaterów Getta na Muranowie. Przejechaliśmy też obok Pałacu Kultury  i udaliśmy się na Trakt Królewski przez Nowy Świat,  Krakowskie Przedmieście do Placu Zamkowego. Odbyliśmy spacer po Starym Mieście w kierunku Pomnika Powstania Warszawskiego a po południu odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego.

W piątek 17 maja udaliśmy się na całodniową wycieczkę do malowniczego Kazimierza Dolnego. Tutaj z  przewodniczką  podziwialiśmy renesansowe kamieniczki, spacerowaliśmy po urokliwych uliczkach, weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, zakupiliśmy smaczne „koguty kazimierzowskie” oraz odbyliśmy rejs po Wiśle podziwiając panoramę Kazimierza.

W kolejnych dniach  mieliśmy w programie zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz krótki pobyt w Wilanowie, gdzie pałac wraz z parkiem zrobiły duże wrażenie na naszych gościach. Jedno przedpołudnie spędziliśmy z naszymi niemieckimi kolegami w szkole, pracując wspólnie nad projektami o różnej tematyce. Ostatniego dnia bawiliśmy się wspólnie na kręglach– trochę rywalizacji nie zaszkodziło, a następnie spędziliśmy ze swoimi partnerami miły ostatni wieczór.

Nasi goście z Niemiec wyjechali z Polski zadowoleni z pobytu i pod wrażeniem tego, co zobaczyli – podkreślili to w anonimowej ankiecie końcowej.

Tradycyjnie, jak  to ma miejsce od wielu już lat, finansowego wsparcia udzieliła nam  Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.