Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”

Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”

W Muzeum Narodowym jest niezwykle ciekawa wystawa pt. “Krzycząc: Polska ! Niepodległa 1918”, którą mieliśmy przyjemność obejrzeć. Poświęcona jest odzyskiwaniu przez naród polski niepodległości. Na wystawie zgromadzono obrazy wybitnych polskich malarzy, którzy byli zaangażowani, w sposób dla siebie charakterystyczny,  w walkę o niepodległość.

Zwiedzający mogą zobaczyć około 300 obiektów: obrazów, rzeźb, grafik i rysunków sygnowanych niejednokrotnie wielkimi nazwiskami polskiej sztuki, m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Kossaka, Leona Wyczółkowskiego, Henryka Kuny, Xawerego Dunikowskiego czy Edwarda Wittiga.

Płótna Jacka Malczewskiego, często w sposób alegoryczny, przedstawiają  trudności, z jakimi zmierzyć musieli się nasi przodkowie. Ich szczegółowość i symbolika są zachwycające. Obejrzeliśmy również serię obrazów Zofii Stryjeńskiej łączących symbolikę chrześcijańską z wczesnosłowiańską.

Do najbardziej przejmujących należy nieprezentowany dotychczas w naszym kraju cykl grafik Abla Panna, przedstawiający pogromy i cierpienia ludności żydowskiej. Uwagę zwraca apoteoza wojska polskiego pędzla Wojciecha Kossaka.

Interesujące eksponaty znajdują się  w sali zatytułowanej „Kult Wodza”. Wystawiono tam  obrazy, posągi oraz popiersia przedstawiające Józefa Piłsudskiego, są wspaniałe i dobitnie ukazują rozwinięty kult jednostki w społeczeństwie polskim.

 

Koleżanki i Koledzy pragniemy zachęcić Was do obejrzenia tej wystawy, która uświadamia  nam  Polakom naszą historię i to, przez co musiały przejść poprzednie pokolenia, aby nasz kraj był dzisiaj wolny i niepodległy.

 

Uczniowie klasy 3