Florencja Europass

A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers’ oto tytuł mojego rewelacyjnego kursu  prowadzonego  przez niesamowitą Susan Gagliano . Kurs odbywał się we Florencji.

Włoskie miasto Florencja jest gorące, mocno tętniące życiem, jest miejscem spotkań tysięcy turystów z różnych części świata.

Kurs, na którym byłam był niesamowity, bo uczestnikami byli nauczyciele z czterech krajów europejskich, czterech różnych społecznie i politycznie „rzeczywistości”, ale każdy był dobrym, twórczym i pogodnym nauczycielem. Każdy z nas był inny, ale razem tworzyliśmy zgrany, wesoły i pełen zapału zespół.

Kurs został stworzony dla nauczycieli, którzy chcą wspierać  dynamicznie i w sposób  kreatywny zespół klasowy, aby zachęcić i pobudzić zainteresowanie uczniów nauką i przełamywać bariery emocjonalne między nimi.

My nauczyciele mieliśmy możliwość uczenia się “poprzez działanie”- poprzez szereg działań i doświadczeń mających na celu promowanie wyższej samooceny uczniów, większej spójności i zaangażowania wśród nauczycieli, uczniów i ich rodzin.

W trakcie kursu nauczyciele zdobywali większą wiedzę na temat kreatywności, poprawy komunikacji i ulepszonych umiejętności  w relacjach uczeń-uczeń, uczeń – nauczyciel i nauczyciel – rodzic.

Część zajęć była związana z problemem wypalenia zawodowego. W związku z tym na kursie uczyliśmy się jak dostrzegać sygnały dotyczące tego zjawiska,  jak rozpoznawać i interweniować we wczesnych oznakach wypalenia nauczycieli i jak dążyć do zwiększenia satysfakcji z pracy w szkole.

Agnieszka Charzewska