Lekcja z Mistrzem Reportażu

Lekcja z Mistrzem Reportażu

W poniedziałek 15.04.2019 r. klasa Ic wraz z wychowawcą i p. Iwoną Gruszecką udała się do Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej na „Lekcję z Mistrzem reportażu”. „Lekcja z Mistrzem…” to seria kilku spotkań z autorami reportaży mianowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W tym roku wybraliśmy lekcję z Iloną Wiśniewską, autorką książki „Lud”, która porusza temat Grenlandii i ludzi tam mieszkających.

Ilona Wiśniewska opowiedziała o swojej wyprawie na Grenlandię, o przygodach, jakie towarzyszyły jej podczas pisania książki, o zwyczajach Grenlandczyków, o pięknej grenlandzkiej przyrodzie, o psich zaprzęgach, o zorzy polarnej i zimowych ciemnościach na Północy. Uczniowie mogli porozmawiać z autorką, zapytać ją o trudności napotkane podczas pisania książki, o pracę reportażysty i inne interesujące kwestie.

Spotkanie z autorem zawsze inspiruje czytelnika, ponieważ pokazuje coś więcej niż tylko i wyłącznie tekst w książce. Autorka starała się przekazać nam swoje emocje z pobytu na Grenlandii, ale przede wszystkim w sposób praktyczny pokazała nam czym jest literatura faktu i dlaczego tym właśnie się zajmuje. Spotkanie z Iloną Wiśniewską było bardzo interesującym doświadczeniem, które uświadomiło nam w jak piękny sposób język może opisać nieznaną nam rzeczywistość i przybliżyć coś bardzo odległego.